telefon     Zadzwoń do nas: 609 815 212

Posadzki

Posadzki

Posadzka z kamienia to inwestycja na wiele pokoleń. Kamień naturalny to materiał ceniony za trwałość i odporny na zużycie. Jego naturalne piękno opiera się czasowi. Charakterystyczna struktura i ziarnistość wielu rodzajów kamieni z wiekiem się pogłębia, staje się coraz bardziej wyrazista. Jeśli zmatowieje lub wytrze się, można go wielokrotnie odnawiać.


Kamień na podłogi

Różnica pomiędzy posadzką a podłogą jest taka, że wykańczająca strop podłoga składa się z warstwy izolacji akustycznej, termicznej i przeciwwodnej i za zadanie ma równomiernie rozkładać siły obciążające. Natomiast posadzka to jej ostatnia , wierzchnia warstwa wykańczająca.
Zastosowanie płyt kamiennych na podłogę ma tą niewątpliwą zaletę, że kamień bardzo dobrze przenosi obciążenia, a jednocześnie:

  •   stanowi barierę wodoodporną
  •   tworzy posadzkę bardzo odporną na ścieranie
  •  posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie i uderzenie
  •  zabezpiecza drewniane i metalowe elementy stropu przed ogniem
  •  jest łatwy w utrzymaniu czystości
  •  jest dostępny w mnogiej liczbie kolorów i wzorów
  •  stanowi piękny element dekoracyjny (zwłaszcza, gdy zastosowano i podświetlono bajeczny Onyx, barwny kamień przepuszczający światło).

Bardzo dobre zdolności akumulacyjne powodują, że posadzki kamienne z powodzeniem mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Ze względu na dużą gęstość potrzebują nieco więcej czasu na nagrzanie się, ale ta sama cecha sprawia, że dłużej utrzymują i oddają ciepło .Jest to ogromnym plusem, gdy posiadamy elektryczne ogrzewanie podłogowe i licznik dwutaryfowy.


Płytki kamienne są dużo droższe od płytek ceramicznych, ale ze względu na walory estetyczne i dużą wytrzymałość cieszą się dużym

zainteresowaniem. Produkuje się je zwykle ze zbitego wapienia (potocznie zwanego marmurem), marmuru, granitu, sjenitu, bazaltu i twardego piaskowca. Kolor i wzór posadzki zależą od rodzaju kamienia i wymiarów płytek. Nie bez znaczenia jest również sposób obróbki kamienia, np. polerowanie lub piaskowanie.


Starty kamień można wielokrotnie odnawiać i dalej użytkować, dlatego też trzeba wybierać elementy kamienne dużej grubości. Lepiej unikać miękkiego piaskowca - jest porowaty i łatwo się plami, natomiast lekkie wapienie są miękkie, porowate i mało odporne na warunki atmosferyczne. Trzeba również uważać w przypadku posadzki wykonywanej z dużych płyt z łupku - są kruche, mogą pękać i odpryskiwać.


Podłogi w kuchni, posadzki w łazience i tarasy z kamienia


Powyższe informacje dotyczą generalnego zastosowania kamienia na podłogi. Jednak są miejsca, w których wybór gatunku kamienia i jego obróbka są bardzo istotne i warte przemyślenia.

Podłoga kuchenna powinna być wykonywana z polerowanego granitu albowiem tylko on cechuje się niską chłonnością i twardością, co docenimy gdy na posadzkę rozlejemy olej lub upuścimy ciężki garnek. W przeciwieństwie do marmuru i trawertynu nie zawiera w swoim składzie wapnia, dlatego po rozlaniu soku czy octu nie powstaną plamy w wyniku reakcji z zawartym w nich kwasem. Granit stosowany w kuchni zaleca się dodatkowo poddawać impregnacji. Piaskowiec, ze względu na wysoką porowatość i szorstkość nie znajduje tu zastosowania.
Używając do aranżacji łazienki trawertynu, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed brudem, wypełniając jego naturalne pory i wyżłobienia specjalną żywicą.
Projektując baseny i tarasy z kamienia należy mieć na uwadze ich kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Najtrwalsze materiały na posadzkę kamienną:


granit - jest niepalny, odporny na zmiany temperatury, wilgoć i pękanie. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości trudno go zarysować, nie plami się. Wymaga najmniej zabiegów – nie trzeba go impregnować, jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących; 

marmur - jest trwały, ale lepiej go nie stosować na zewnątrz i w miejscach, w których byłby narażony na wilgoć. Wypolerowana powierzchnia marmurowa może po pewnym czasie zmatowieć i pokryć się siatką rys. Jeżeli zależy nam na tym, aby był lśniący i nie starzał się, powinien być zaimpregnowany. Zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać; 
wapienie zbite - na zewnątrz ich powierzchnia matowieje i blaknie; 
trawertyn - jest trwały. Z czasem jego pory i wyżłobienia mogą się pogłębiać. Wymaga zaszpachlowania otworów, polerowania, impregnowania. Zabiegi trzeba powtarzać.


Gdzie i jak układać?
Układa się je w pokojach dziennych, salonach, sypialniach. Można je również ułożyć w przedpokoju. Łatwo je utrzymać w czystości, ale trzeba pamiętać, że nie powinny być śliskie.
Płytki kamienne układa się na półsuchej zaprawie cementowej we wzór, w jaki mają być przyklejone. Potem zdejmuje się je, a ułożoną zaprawę polewa mleczkiem cementowym niwelującym wszelkie nierówności i dopiero wtedy płytki układa się na stałe. Po 2-3 dniach posadzkę się spoinuje.


Jak konserwować?

 

Płytki kamienne zmywa się wodą z detergentem. Wszystkie rodzaje posadzek kamiennych warto pokryć lakierem wodnym, będą wtedy trwalsze. Wapienie lub marmur można też pokryć specjalnym preparatem reagującym powierzchniowo z kamieniem i utwardzającym go, dzięki czemu posadzka będzie bardzo twarda i odporna na ścieranie.

Zapytaj o produkt

kod zabezpieczający
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]