telefon     Zadzwoń do nas: 609 815 212

Schody

Schody

Z kamieniarskiego i użytkowego punktu widzenia granity są jednymi z najlepszych, spośród powszechnie stosowanych, kamieni.

Schody granitowe znacznie górują wytrzymałością nad wykonanymi z pozostałych rodzajów kamienia dostępnego na rynku (z wyjątkiem rzadko stosowanego, ciężko obrabialnego kwarcytu).

Granity pod tym względem są :

- najbardziej odporne na ścieranie i zarysowania – najlepsza klasa ścieralności dzięki przeważającej zawartości kwarcu (nieznacznie ustępują

jedynie niektórym gatunkom mniej popularnego kwarcytu)

 - dają się dobrze polerować, a połysk wykazuje niespotykaną trwałość

- są wyjątkowo odporne na mróz i związki chemiczne

- są całkowicie wodoodporne (ich nasiąkliwość jest minimalna, a po impregnacji lub żywicowaniu zerowa)

- doskonale akumulują ciepło dzięki wysokiej gęstości, 2,3 – 2,8 g/cm3

Zwarta struktura mineralna powoduje, że elementy wykonane z granitu wykazują bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne

i chemiczne powodowane codziennym użytkowaniem.

 

Marmury to kamienie stosunkowo twarde , lecz nie tak twarde jak, rekomendowane przez nas, uniwersalne granity. Dzięki temu dają się łatwo obrabiać i dlatego są cenione przez m.in. artystów rzeźbiarzy, którzy chętniej sięgają po miękki marmur niż po twardy granit. Wiele gatunków posiada wyjątkową, pasiastą lub usianą żyłkami teksturę, przez co stanowią piękny materiał dekoracyjny. Schody z marmuru i pozostałe elementy marmurowe charakteryzują się przede wszystkim :

- małą ścieralnością

- bardzo małą nasiąkliwością – 0,1 – 0,5 % , po impregnacji lub żywicowaniu zerowa

- dają się doskonale polerować na lustrzany połysk

- polerowany, mokry marmur posiada większą przyczepność niż mokry, polerowany granit i kwarcyt

- powierzchnie marmurowe są nieodporne na długotrwałe działanie kwaśnych związków chemicznych zawartych w atmosferze i produktach spożywczych oraz działanie wielu z powszechnie stosowanych detergentów, ze względu na zawartość wapnia – zaleca się ich impregnację bądź żywicowanie

- powierzchnie są nieodporne na zarysowania. Twardość marmuru zapewnia tworzący go kalcyt ( o 3 stopniu twardości w skali Mohsa ) lub dolomit ( 3,5 stopnia) Najwyższy, 10 stopień twardości - posiada diament, a gips-minerał – 2 stopień, podczas gdy granit oraz kwarcyt składają się z kwarcu o 7 stopniu twardości .

 

W związku z niektórymi właściwościami marmurów nie zalecamy używać ich jako elementów o użyciu zewnętrznym, bez uprzedniego trwałego żywicowania lub cyklicznej impregnacji powierzchni. Z tych samych przyczyn nie zaleca się stosować ich na powierzchnie w kuchniach i innych miejscach narażonych na kontakt ze związkami chemicznymi.

 

Jednak, pomimo tych kilku mankamentów, marmury ( a także podobne do nich wapienie i dolomity ) cechują się własną, unikalną paletą barw oraz tekstur i są bardzo wartościowym materiałem naturalnym, wykorzystywanym głównie do produkcji schodów wewnętrznych oraz takich elementów jak np.:

 

dekoracyjne okładziny ścienne

blaty meblowe i lady recepcyjne

obudowy kominków i portale kominkowe

elementy wykończeniowe łazienek

posadzki polerowane w miejscach o wysoko stawianych wymogach higienicznych, przeznaczonych do pracy w częstym kontakcie z wodą, np. w kompleksach kąpielowych lub saunach

dekoracje i rzeźby

 

Zapytaj o produkt

kod zabezpieczający
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]