telefon     Zadzwoń do nas: 609 815 212

Obudowy kominków

Obróbki kominków

Wykonanie kamiennej obudowy kominka sprawi, ze będzie on wyglądał bardziej solidnie i zwiększy się nasze poczucie bezpieczeństwa. Ogień umieszczony w kamieni zdaje się być lepiej ujarzmiony, dzięki czemu dodanie nawet niewielkich kamiennych elementów obróbki kominka, znacznie zwiększą elegancję i rangę Twojego salonu.

Kamień naturalny to bardzo dobry materiał wykończeniowy

Kominek to jedno z miejsc, w których wykończeniu najczęściej korzysta się z kamienia naturalnego. Kiedyś okalające palenisko kamienie zabezpieczały przed rozprzestrzenianiem się ognia, dzisiaj umownie taką samą rolę pełnią obudowy kominków. Wypróbowany przez pokolenia, jest ceniony przede wszystkim za swoją trwałość – odpowiednio wykonana i prawidłowo konserwowana obudowa z kamienia jest w zasadzie niezniszczalna. W obudowie kominków kamień wykorzystywany jest głównie ze względów praktycznych – to materiał niepalny, nie rozprzestrzenia ognia. Pod jego wpływem kamień nie zmienia swoich właściwości i koloru. Duża twardość i mała sprężystość kamienia naturalnego sprawiają, że jest odporny na zarysowania, pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne. Kamień pięknie się starzeje – spatynowany nabiera nowych walorów estetycznych. Niepowtarzalność naturalnego rysunku żył na powierzchni kamienia pozwala na uzyskanie oryginalnego kominka, każda wykonana z tego materiału obudowa jest unikatem – jedynym egzemplarzem na świecie.

Bogactwo możliwości obudowy kominka z kamienia naturalnego

Przed laty kominki w pałacach i bogatych rezydencjach zawsze były zdobione rzeźbami z kamienia, klasycznymi kolumienkami, pilastrami i filarami. Dzisiaj mamy dużo więcej możliwości. Nowoczesne metody obróbki kamienia pozwalają nam na budowanie kominków nawiązujących do któregoś z historycznych stylów, ale także kominków w bardziej nowoczesnych formach.

Cechą szczególną kamienia jest możliwość uzyskania elementów o dużych rozmiarach. Polerowane płyty kamienne wykorzystuje się często do budowy nowoczesnych opraw. Komponuje się je ze szkłem, a także metalem.

Popularnym rozwiązaniem jest także zdecydowanie się na kominkowe obudowy portalowe, czyli rodzaj obudowy oparty na klasycznych wzorcach, wzbogacony dodatkowo o gzymsy, pilastry i półkę. Wykonuje się je z bloków kamienia lub z mniejszych elementów. Nadal swoich zwolenników mają kominkowe obudowy rustykalne o dość prostej formie wykorzystujące wiejskie i dworkowe wzorce. Najczęściej wykonuje się je z łupanego marmuru lub piaskowca, a także z surowego kamienia polnego. Często łączy się je z cegłą, drewnem, surowym tynkiem.Podobnie jak w innych elementach wykończenia wnętrz, w obudowie kominków można użyć jednego rodzaju kamienia naturalnego albo połączyć kilka rodzajów, kolorów i faktur. Na fasadach nowoczesnych kominków zestawia się dwa kolory lub dwa elementy różnie wykończone, na przykład polerowany z łupanym.

Z jakich rodzajów kamienia można zrobić obudowę kominków?

Do wykonania kamiennej obudowy kominka można zastosować w zasadzie wszystkie rodzaje kamienia naturalnego. Najbardziej wdzięcznym materiałem z pewnością będą kamienie miękkie, które są stosunkowo łatwe w obróbce – marmur, trawertyn, piaskowiec i wapień. Coraz częściej do wykonywania obudowy wykorzystuje się też granit czy łupek. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje kamienia?

Marmur. Nadal najbardziej popularny. Przyciąga nie tylko bogactwem kolorów i użyłkowań, ale i stosunkowo niską ceną. Ten chłodny w wyrazie, półprzezroczysty kamień zawsze był oznaką luksusu. Chętnie stosowany we wnętrzach przede wszystkim dzięki jego walorom estetycznym, a szczególnie bogatej palecie barw: różnych odcieni bieli, żółtego, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Marmur ściera się i ulega zmatowieniu, pokrywając się drobną siatką rys. Ponieważ łatwo się plami, po ułożeniu należy go zabezpieczyć środkiem impregnującym.

Zapytaj o produkt

kod zabezpieczający
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]