telefon     Zadzwoń do nas: 609 815 212

Posadzki

Posadzki z granitu i kamienia naturalnego

Decyzja o położeniu posadzki z kamienia to inwestycja na wiele pokoleń. Kamień naturalny to materiał, który jest ceniony za trwałość i odporny na zużycie. Jego naturalne piękno opiera się czasowi. Charakterystyczna struktura i ziarnistość kamienia naturalnego z wiekiem się pogłębia i staje się coraz bardziej wyrazista. Jeśli zmatowieje lub wytrze się, można go wielokrotnie odnawiać. Posadzki z granitu lub marmuru są bardzo dobrym wyborem zarówno do budynków biurowych, jak domków jednorodzinnych.

Zalety podług i posadzek wykonanych z kamienia naturalnego

Zastosowanie płyt kamiennych do budowy posadzek i podług ma tę zaletę, że kamień bardzo dobrze przenosi obciążenia, a jednocześnie:

  •   stanowi barierę wodoodporną,
  •   tworzy posadzkę bardzo odporną na ścieranie,
  •  posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie i uderzenie,
  •  zabezpiecza drewniane i metalowe elementy stropu przed ogniem,
  •  jest łatwy w utrzymaniu czystości,
  •  jest dostępny w dużej  liczbie kolorów i wzorów,
  •  stanowi piękny element dekoracyjny (zwłaszcza, gdy zastosowano i podświetlono bajeczny Onyx, barwny kamień przepuszczający światło).

Bardzo dobre zdolności akumulacyjne powodują, że posadzki kamienne z powodzeniem mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których planowana jest instalacja ogrzewania podłogowego. Ze względu na dużą gęstość, płyty kamienne potrzebują nieco więcej czasu na nagrzanie się, ale ta sama cecha sprawia, że dłużej też utrzymują i oddają ciepło. Jest to ogromnym plusem, gdy posiadamy elektryczne ogrzewanie podłogowe i licznik dwutaryfowy.

 

Płytki kamienne są dużo droższe od płytek ceramicznych, ale ze względu na walory estetyczne i dużą wytrzymałość cieszą się dużym zainteresowaniem. Produkuje się je zwykle ze zbitego wapienia (potocznie zwanego marmurem), marmuru, granitu, sjenitu, bazaltu i twardego piaskowca. Dokładny kolor i wzór posadzki kamiennej zależą od rodzaju kamienia, wymiaru płytek oraz od sposobu obróbki kamienia. Inny wzór i kolor będzie miała naturalny kamień poddany polerowaniu, a inny kamień, który był piaskowany.

Starty kamień można wielokrotnie odnawiać i dalej użytkować, dlatego też trzeba wybierać elementy kamienne dużej grubości. Lepiej unikać miękkiego piaskowca - jest porowaty i łatwo się plami, natomiast lekkie wapienie są miękkie, porowate i mało odporne na warunki atmosferyczne. Trzeba również uważać w przypadku posadzki wykonywanej z dużych płyt z łupku - są kruche, mogą pękać i odpryskiwać.

Możliwości zastosowania posadzek kamiennych: Podłogi w kuchni, łazience, tarasy

Powyższe informacje dotyczą generalnego zastosowania kamienia na podłogi. Jednak są miejsca, w których wybór gatunku kamienia i jego obróbka są bardzo istotne i warte przemyślenia.

 

Podłoga kuchenna powinna być wykonywana z polerowanego granitu, ponieważ tylko on cechuje się niską chłonnością i twardością, co docenimy gdy na posadzkę rozlejemy olej lub upuścimy ciężki garnek. W przeciwieństwie do marmuru i trawertynu nie zawiera w swoim składzie wapnia, dlatego po rozlaniu soku czy octu nie powstaną plamy w wyniku reakcji z zawartym w nich kwasem. Granit stosowany w kuchni zaleca się dodatkowo poddawać impregnacji. Piaskowiec, ze względu na wysoką porowatość i szorstkość nie znajduje tu zastosowania.

 

Używając do aranżacji łazienki trawertynu, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed brudem, wypełniając jego naturalne pory i wyżłobienia specjalną żywicą.Projektując baseny i tarasy z kamienia należy mieć na uwadze ich kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jakie są najtrwalsze materiały do wykonywania posadzki kamiennej?

granit – Granit jako materiał ma wiele ciekawych właściwości. Jest niepalny, odporny na pękanie oraz zmiany temperatury i wilgoć. Duża twardość i mała sprężystość sprawiają, że trudno go zarysować i się nie plami. Wymaga najmniej zabiegów – nie trzeba go impregnować, jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących;

marmur – Jest bardzo trwałym materiałem, ale nie zaleca się stosowania go na zewnątrz budynków oraz w miejscach, w których jest dużo wilgoci. Wypolerowana powierzchnia marmurowa może bowiem po pewnym czasie zmatowieć i pokryć się siatką rys. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza powierzchnia marmurowa była lśniąca i się szybko nie zestarzała, koniecznie powinniśmy ją zaimpregnować. Zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać;

wapienie zbite - na zewnątrz ich powierzchnia matowieje i blaknie;

trawertyn - jest trwały. Z czasem jego pory i wyżłobienia mogą się pogłębiać. Wymaga zaszpachlowania otworów, polerowania, impregnowania. Zabiegi trzeba powtarzać.

Gdzie i w jaki sposób układać posadzkę z granitu i innych kamieni naturalnych?

Posadzki z granitu, marmuru czy trawertynu można spokojnie układać w pokojach dziennych, salonach, sypialniach. Można je również ułożyć w przedpokoju. Ich dużą zaletą jest fakt, ze łatwo jest je utrzymać w czystości, ale trzeba pamiętać, że nie powinny być śliskie.

Płytki kamienne układa się na półsuchej zaprawie cementowej według zaplanowanego wcześniej wzoru. Potem zdejmuje się je, a ułożoną zaprawę polewa mleczkiem cementowym niwelującym wszelkie nierówności i dopiero wtedy płytki układa się na stałe. Po 2-3 dniach posadzkę się spoinuje.

W jaki sposób konserwuje się posadzki kamienne?

Płytki kamienne zmywa się wodą z detergentem. Wszystkie rodzaje posadzek kamiennych warto pokryć lakierem wodnym, będą wtedy trwalsze. Wapienie lub marmur można też pokryć specjalnym preparatem reagującym powierzchniowo z kamieniem i utwardzającym go, dzięki czemu posadzka będzie bardzo twarda i odporna na ścieranie.

Zapytaj o produkt

kod zabezpieczający
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]