telefon     Zadzwoń do nas: 609 815 212

Montaż parapetu z kamienia naturalnego

Zalety i wady parapetów z kamienia naturalnego

Kamień naturalny się nie wypacza, jest niewrażliwy na wilgoć i parę wodną. Parapety z kamienia są praktyczne ze względu na twardość i odporność na ścieranie, uderzenia i zarysowania. Nie znaczy to, że są niezniszczalne. Są ciężkie i łatwo je uszkodzić podczas transportu lub montażu. Marmury i trawertyny są też dość kruche, dlatego zdarza się, że gdy na przykład niefortunnie upadnie na nie jakieś narzędzie, parapet pęka. Trzeba je też zabezpieczać przed zabrudzeniami – najlepiej specjalnymi preparatami do impregnacji kamienia. Wykorzystując na parapety trawertyn, dobrze jest wypełnić otwory na jego powierzchni specjalną żywicą, inaczej utrzymanie go w czystości będzie kłopotliwe.

Jaki kamień na parapety?

Sprawdzi się tu właściwie każdy kamień używany w budownictwie, z którego da się wyciąć płytę o odpowiedniej szerokości i grubości. Najpopularniejsze i najtrwalsze są:

  • parapety z granitu;

  • parapety z marmuru;

  • parapety z trawertynu;

  • parapety z piaskowca.

W naszej firmie możemy zaprezentować Państwu próbki tych materiałów.

Wymiary parapetów kamiennych

Zamawiając parapet, musisz podać jego dokładne wymiary. Gdy bierzesz „miarę”, dodaj do szerokości wnęki okiennej po 2-5 cm z każdej strony – z reguły tyle wpuszcza się go po bokach w ścianę. Jeżeli nie planujesz wsuwania parapetu w ścianę lub masz okno narożne, wnękę musisz zmierzyć bardzo precyzyjnie. Jeszcze lepiej jest zrobić dokładny szablon, według którego zostanie docięty blok kamienny. Do modnych okien poziomych dobiera się parapety wycinane z długich bloków kamiennych. Najdłuższe bloki zdarzają się w granicie – ich wymiar może siegać 3,5 m. Długość bloków z marmuru lub trawertynu z reguły nie przekracza 3 m. Łączenie parapetów nieco psuje efekt wizualny, ale bywa tańsze niż wycięcie parapetu z długiego bloku. Grubość parapetu wynosi przeważnie 2-3 cm. Najcieńsze są te z marmuru i trawertynu, a najgrubsze z granitu i piaskowca – do 5 cm. Można też zamówić parapety grubsze, są one jednak droższe i cięższe.

Podokiennik a grzejnik

Najpopularniejsze parapety mają szerokość 20-30 cm. Jeżeli znajduje się pod nim grzejnik, parapet powinien być co najmniej do połowy szerokości grzejnika co umożliwia lepszą cyrkulacje powietrza.. Parapet może być dowolnie szeroki (ograniczeniem jest wielkość bloku kamiennego), jednak trzeba wtedy zwrócić uwagę, czy wystarczająco stabilnie opiera się na ścianie pod oknem. Gdy wystaje więcej niż 1/3 swojej szerokości, trzeba podeprzeć go wspornikami zakotwionymi w ścianie. Taką stalową podkonstrukcję dobrze jest też umieścić pod niskim parapetem, na którym przewidujesz miejsce do siedzenia. Odległość spodu parapetu od grzejnika powinna wynosić minimum 12 cm, aby umożliwić prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza. Parapet warto też zamontować nad grzejnikiem nieznajdującym się pod oknem. Zapobiegnie on unoszeniu się kurzu wraz z ciepłymi cząstkami powietrza i brudzeniu się ściany.

Montaż parapetu kamiennego

  1. Montaż najlepiej zacząć po otynkowaniu ścian wewnętrznych. Robiąc to przed tynkami, ryzykujesz, że mogą się one pobrudzić. Jeżeli pod parapetami przewidujesz grzejniki, to lepiej montować je przed ich zawieszeniem.

  2. Najpierw podkuwa się obie strony wnęki okiennej na głębokość 1-3 cm, zostawiając nieco luzu pozwalającego na dokładne wypoziomowanie i dopasowanie bloku kamiennego.

  3. Po zamocowaniu parapetu ewentualne ubytki w tynku trzeba starannie uzupełnić.

  4. Do wycięcia parapetu w oknie narożnym lub gdy masz krzywe ściany i płyta nie będzie miała równoległych brzegów – przyda się szablon. Najłatwiej zrobić go z płyty drewnopochodnej lub grubego kartonu.

  5. Parapety najlepiej docinać w zakładzie kamieniarskim i montować na budowie bez docinania. Miękkie materiały, takie jak piaskowiec czy marmur, można docinać specjalistyczną piłą do kamieni.

  6. Przed montażem należy dokładnie oczyścić, odtłuścić i wysuszyć powierzchnię, na której będzie ułożona płyta. Jeżeli jest nierówna, trzeba ją wyrównać za pomocą zaprawy.

  7. Parapet opiera się we wnęce podokiennej, wsuwając go lekko pod ramiak okna na głębokość 10 mm.

  8. Miejsce styku z oknem oraz boki najlepiej uszczelnić pianką niskoprężną. Pianka powinna dokładnie wypełnić przestrzeń pod progiem okna.

  9. Parapet poziomuje się z minimalnym spadkiem do wnętrza, aby płyny, które się rozleją, nie wnikały w szczelinę między nim a ramą okienną.

  10. Podokiennik mocuj zaprawą klejową (biały klej w przypadku marmuru) lub specjalnym klejem do kamienia, który zapobiega przebarwieniom na powierzchni. Cienką warstwę kleju nakładaj szpachelką na obie klejone powierzchnie.

  11. Parapet dopasuj i natychmiast dociśnij. Powinien on być dociskany do podłoża do pełnego utwardzenia kleju, co zazwyczaj następuje po kilku godzinach, a w wyjątkowych wypadkach po 24 godzinach.

  12. Ewentualne szczeliny wykończ masą silikonową dobraną kolorystycznie do kamienia.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]