plafon     Zadzwoń do nas: 609 815 212

Blog

Jakie cechy powinny posiadać dobre parapety zewnętrzne?

Każda inwestycja budowlana w pewnym momencie wymaga doboru właściwych elementów wykończenia, które sprawią, że wybudowany dom czy obiekt biurowy będzie mógł w pełni spełniać swoje funkcje, a na zewnątrz zostanie odpowiednio zabezpieczony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Do tej drugiej grupy akcesoriów należą m.in. znajdujące się w ofercie naszej firmy parapety zewnętrzne. W naszym wpisie na blogu postaramy się przybliżyć Państwu nieco charakterystykę parapetów zewnętrznych, opisać jakie stawiane są przed nimi wymagania oraz jakie muszą posiadać cechy, aby mogły je dobrze spełniać.

Jakie funkcje spełniają parapety zewnętrzne?

Parapety zewnętrzne to elementy, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie ściany pod oknem przed zamakaniem, poprzez odprowadzanie wody deszczowej na zewnątrz i niedopuszczaniu do jej ściekania po elewacji budynku.

W ostatnich latach coraz więcej inwestorów przykłada jednak większą wagę także do innego zadania, które mają spełniać parapety zewnętrzne, a mianowicie do pełnionych przez nie funkcji dekoracyjnych. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, na elewacjach wielu budynków można było zobaczyć parapety wykonane z taniej i niezbyt korzystnie wyglądającej ocynkowanej blachy stalowej. Spełniała ona swoją funkcję i faktycznie przeciwdziałała zamoknięciu ścian pod parapetami, jednak jednocześnie nie była zbyt dobrym elementem dekoracyjnym. Dziś na szczęście zdecydowanie częściej inwestorzy decydują się parapety zewnętrzne, które są wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium (także parapety zewnętrzne z aluminium walcowanego).

Jakie elementy decydują o skuteczności parapetów zewnętrznych

Żeby parapety zewnętrzne mogły pełnić powierzone im funkcje ochrony ściany budynku przed wodą deszczową, muszą być odpowiednio wykonane i zamontowane. Żeby woda mogła bezpiecznie spływać, nie oblewając fasady domu, parapet zewnętrzny powinien mieć nachylenie pod kątem 5 stopni w kierunku zewnętrznym i być wysunięty o około 5 cm przed ścianę. Istotny jest także kształt zewnętrznej krawędzi parapetu. Żeby zapobiec zaciekaniu wody pod spód parapetu, czyli bezpośrednio na elewacje, krawędź jest zazwyczaj formowana w tzw. kapinos, który powoduje, że woda po nim skapuje i nie zacieka do wewnątrz.


Wróć do bloga
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]